HANUŠOVCE: Vlastivedné múzeum dnes ukončilo projekt Od nížiny po Poloniny

11.11.2010 Celý región

Hanušovce nad Topľou 11. novembra (TASR) - Vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou sa zavŕšili dnes záverečným seminárom aktivity niekoľko mesiacov trvajúceho projektu s názvom Od nížiny po Poloniny zameraného na ...
Múzeum sídliace v renesančno-barokovom kaštieli v týchto dňoch zároveň oslavuje 35 rokov svojej existencie.
V rámci projektu realizovaného od marca do novembra tohto roka navštívili múzejní pracovníci ZŠ v okresoch Trebišov, Michalovce, Sobrance a Snina, kde sa podieľali na netradičných formách vyučovania v podobe prezentácie tradičnej ľudovej kultúry či pracovných činností prírodovedcov. \"Priblížili sme im napríklad prácu tkáčov na krosnách, drotárov, ale i včelárov, čím sme sa pokúsili o to, aby sme boli vnímaní medzi mládežou ako múzeum zážitku a nie ako inštitúcia so statickou expozíciou, \" konštatovala jeho riaditeľka Mária Kotorová.
\"V rámci projektu sme zorganizovali aj konferenciu s názvom Múzeum a škola, na ktorej sme komunikovali s pedagógmi škôl o spolupráci pri vzdelávaní. S obcou Sedliská sme zrealizovali na hrade Čičva archeofestival s názvom Škola dejín Zemplína a vydali sme tri publikácie venované prírode, histórii, archeologickým pamiatkam a osobnostiam ľudovej kultúry Zemplína, \" doplnila Kotorová. Jednotlivé brožúry budú podľa nej následne slúžiť školským zariadeniam ako pomôcka pri vyučovaní regionálnej vlastivedy.
Zahraničným partnerom projektu sa stal Ústav výskumu Karpát Užhorodskej národnej univerzity. Jeho zástupca Igor Prochnenko vystúpil počas októbrovej konferencie v Hanušovciach nad Topľou s príspevkom o sprístupnených archeologických expozíciách na Ukrajine. S projektovým zámerom archeoparku v poľskom meste Trzcinica sa predstavil Jan Gancarski z Podkarpatského múzea v Krosne a o aktivitách Vihorlatskej hvezdárne informoval zúčastnených jej riaditeľ Igor Kudzej.
Kotorová dnes vyjadrila nádej, že výsledkom projektu bude začiatok hlbšej spolupráce a vzájomnej propagácie jednotlivých kultúrno-výchovných inštitúcií. \"Nie sme konkurenti, môžeme si iba pomôcť či v rámci regiónu, ale aj v oblasti cezhraničnej spolupráce, \" zhodnotila riaditeľka múzea.
Náklady projektu od Nížiny po Poloniny, ktorý sa realizoval cez blokový grant nórskeho finančného mechanizmu s názvom Otvárame dvere pre nové možnosti spolupráce, dosiahli viac ako 25.000 eur.
 

Vyberte región

mark